13 nejrozšířenějších mýtů o cukrovce

13 nejrozšířenějších mýtů o cukrovce

Nejen mezi běžnou populací, která nezná osobně žádného pacienta s diabetem, ale i mezi diabetiky se stále vyskytuje spousta mýtů a polopravd. Některé jsou úsměvné, jiné by vám mohli ublížit. Podívejme se na to, co je pravda a co nesmysl.

1) Diabetes vzniká zvýšenou konzumací sladkého.

To není pravda. Ačkoliv se mu říká cukrovka, nezáleží pouze na sladkostech. Diabetes 1. typu je geneticky podmíněné onemocnění, u kterého vůbec nezáleží na stylu stravování. U diabetu 2. typu na stravě záleží, ale jde spíš o celkově nezdravý styl života, ne jen o bonbóny nebo čokolády.

2) Diabetes se týká jen lidí s nadváhou nebo trpících obezitou.

Tohle také není pravda. Obezita je jedním z rizikových faktorů, které vedou ke vzniku diabetu 2. typu, ale stejně tak při tom hrají roli genetické dispozice. Diabetes se může vyvinout i u velmi štíhlých lidí.

3) Diabetes je nakažlivá nemoc.

Špatně. Diabetes je autoimunitní onemocnění a z člověka na člověka ani ze zvířete na člověka se přenést nedá. Nemusíte se tedy bát, že byste někoho nakazili, a naopak lidé ve vašem okolí nemusí mít v žádném případě strach z kontaktu s vámi.

 

4) Diabetes se vždy a u všech pacientů léčí injekcemi inzulínu.

Tohle také není pravda. U diabetiků 2. typu někdy stačí změna životního stylu a snížení hmotnosti, aby se hladina jejich krevního cukru dostala do normálu.

5) Diabetici musí držet speciální dietu.

Ani tohle není tak úplně správné tvrzení. Zdravá dieta pro diabetika je totožná se zdravou dietou pro kohokoliv jiného. Váš jídelníček by měl obsahovat různé druhy ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, plnohodnotné bílkoviny, nízkotučné výrobky a potraviny, které tělu dodají zdraví prospěšné tuky.

6) Diabetici vůbec nesmějí sladké.

Další s velmi rozšířených mýtů. Samozřejmě můžete jíst i dezerty nebo sladkosti, jen je třeba je správně zapracovat do jídelníčku.

7) S diabetem se vůbec nesmí sportovat.

Tak tohle je zcela chybné tvrzení. Naopak, fyzická aktivita pomáhá lépe kontrolovat hladinu krevního cukru, ale také krevní tlak a váhu. Zároveň pravidelné cvičení snižuje riziko dalších diabetických komplikací. Je pravda, že namáhavé sportování může snížit hladinu krevního cukru až moc a způsobit hypoglykémii, takže se při sportu musíte řídit určitými pravidly: nesportovat s prázdným žaludkem, dodržovat pitný režim, případně si změřit glykémii před i po cvičení.

8) Diabetes 1. typu je mnohem nebezpečnější než diabetes 2. typu.

Ani tohle není pravda. U obou typů platí, že pokud se neléčí, mohou způsobit velmi vážné akutní i

 

chronické komplikace. Jejich výsledkem může být onemocnění srdce, selhání ledvin, mozková příhoda, poruchy nervového systému, amputace nebo smrt.

9) Když mě nic nebolí, nemusím se léčit.

Tohle je jeden z nebezpečných mýtů. Je nutné si uvědomit, že diabetes nebolí. Ani jeho chronické komplikace nemusí bolet, ale ve chvíli, kdy začnete špatně vidět nebo vám selžou ledviny, bude se chybějící léčba velmi těžko dohánět.

10) Mám jen slabou cukrovku.

Ne, to určitě nemáte. Nic takového jako slabý diabetes neexistuje. Jsou jasně dané hodnoty glykémie, a dokonce i když je ještě nepřekračujete, může vám lékař diagnostikovat prediabetes. Diabetes je nutné léčit od momentu, kdy se na něj přijde, není možné čekat, až to bude horší a bude stát za to ho léčit.

11) Ovoce je zdravé, takže ho můžu sníst, kolik chci.

Tohle bohužel také není pravda. Ovoce je sice zdravé, ale zároveň obsahuje jednoduché cukry, které musíte započítat do svého denního přísunu sacharidových jednotek. Naopak zeleninu vám můžeme vřele doporučit.

12) Diabetici jsou více náchylní k nachlazením a jiným nemocem.

Špatně. Diabetes sice patří mezi chronická

 

autoimunitní onemocnění, ale neznamená to, že by vám hrozila větší náchylnost k virózám nebo bakteriálním onemocněním.

13) Diabetes vlastně není nijak závažné onemocnění.

Tohle není úplně správná formulace. Pokud je váš diabetes správně kompenzován, je pravda, že váš stav se prakticky rovná stavu člověka bez diabetu. Ale to platí skutečně jen v případě, že vaše léčba probíhá naprosto v pořádku. Akutní komplikace vás ale mohou zastihnout prakticky kdykoliv a diabetes se rozhodně nesmí podceňovat.

Znáte některé další mýty, které mezi lidmi kolují a které zde nezazněly? Napište nám je do komentářů pod článek.

3903

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku