12 tipů: Jak zvládnout vánoční večírky

12 tipů: Jak zvládnout vánoční večírky

Předvánoční období je časem setkávání. S rodinou, přáteli, kolegy, obchodními partnery... A jak už je zvykem, většinou se tyto akce pojí s jídlem, mnohdy i alkoholem. Společnost STOB si prot pro vás připravila 12 rad, jak toto náročné období zvládnout bez výčitek.

Společenské události mohou být pro mnohé z nás (zvláště pokud se snažíme žít dlouhodobě zdravě nebo hubnout) opravdu zátěžovou zkouškou. Tolik lákadel na jednom místě a křehké zábrany navíc lehce naruší pár skleniček alkoholu. Co s tím?

Naštěstí i v takovýchto případech existuje celý repertoár možností a cest, s nimiž je i společenské události možné zvládnout tak, abyste z nich odcházeli s dobrým pocitem, příjemně najedeni a ne s těžkým žaludkem a výčitkami.

1. Plánujte předem

Je-li to možné, naplánujte si předem, co a v jakém množství budete jíst a pít (např. povolím si 3 kousky cukroví, 2 chlebíčky, 2 skleničky vína apod.). Samozřejmě ne vždy víte, co vás čeká, ale aspoň rámcově si zkuste množství naplánovat.

Pokud jdete do restaurace, vyberte si v jídelním lístku předem, co si dáte. Počítejte s tím, že toho sníte třeba i trochu více než v běžný den. Pokud to však bude plánované, obejde se to pravděpodobně bez větších výčitek.

2. Nepřicházejte hladoví

Nechoďte na oslavy, večírky a návštěvy úplně vyhladovělí. Ve stavu hladu jdou všechna předsevzetí stranou, proto není nejlepší nápad celý den hladovět a následně se “nezřízeně” přejíst. Dodržujte pravidelný jídelníček, jak jste zvyklí, případně můžete jídla jen trochu odlehčit.

3. Dopřejte si to nejlepší

Užijte si své “povolené kilojouly” co nejlépe, tzn. nejezte chipsy, oříšky a jiné potraviny, které nejsou nijak výjimečné. Rezervujte si místo ve svém žaludku na své vyloženě oblíbené pokrmy a speciality, využijte možnosti vyzkoušet nová, neznámá jídla. Při rautech a dalších příležitostech se švédskými stoly máte výhodu – můžete si vybrat jen to opravdu nejlepší a co si sami nenandáte, to nemáte.

4. Naučte se metodu “JJP”

Během návštěvy nebo v restauraci můžete použít metodu JJP (Jez Jen Polovinu). Zejména pokud si vyberete kaloričtější pokrm nebo vám někdo na talíř naservíruje větší porci, než byste chtěli sníst. Jezte pomalu, jídlo si vychutnejte a jen udělejte malou změnu, a to že sníte jen polovinu porce.

5. S alkoholem opatrně

Alkohol je opravdovou kalorickou bombou. Přejděte na nižší stupeň alkoholu (např. vinný střik), držte se pravidla, že budete střídat alkoholický nápoj s vodou. Pokud víte, že je pro vás těžké odolat alkoholu, ujměte se funkce řidiče.

6. Více mluvte, méně jezte

Při návštěvách si sedněte vedle partnera, který je vám oporou, a pokud možno zaujměte takové místo, aby vám nejoblíbenější jídlo nevonělo přímo pod nosem. Co nejvíce konverzujte, přesuňte se k hostům, kteří zrovna nejedí.

7. Finta na hostitelku

Když hostitelka obchází stůl a nabízí pochutiny, vezměte si sklenku s nápojem – budete-li držet sklenku v ruce, nebude vás tolik nutit do jídla.

8. Nebojte se být asertivní

Pobízení hostitelky nemusíte vždy odmítat, ale ochutnejte jen to, co doopravdy chcete. Pokud dostanete moučník, požádejte o menší porci, nebo poproste jen o kávu. Na zvídavé otázky stačí odpovědět, že se nechcete přejíst, protože pak byste z toho výborného jídla neměli požitek. Nebojte se být asertivní. Jak zvládnout neodbytného hostitele se dočtete zde.

9. Jezte pomalu a s plnou pozorností

Dodržujte všechna známá pravidla správného stravování. Jezte co nejpomaleji, věnujte pozornost chuti, vůni a vzhledu jídla.

Pomalé a všímávé jedení jsme trénovali již v naší 10. Výzvě.

Přestože sníte jídla méně než ostatní, více si ho užijete a zabráníte tím automatickému jedení, které přináší obrovské množství energie navíc. Japonské jídlo má třeba deset chodů, ale Japonci vychutnávají každé sousto a snědí miniaturní porce. Omezte tedy kvantitu a soustřeďte se spíše na kvalitu konzumovaných potravin.

10. Jděte na návštěvu pěšky

Udělejte si před oslavou nebo večírkem větší procházku. Pokuste se předem domluvit, zda by se nedalo i sezení u stolu na návštěvě proložit nějakou další procházkou. Pokud jste sportovně založeni, můžete vymyslet například i squashový či tenisový rodinný či firemní turnaj.

11. Nevažte se hned po večírku

Pokud se vám stane, že váha po dýchánku nepřiměřeně stoupla, nezoufejte, může to být jenom důsledek většího zadržení vody v organismu a další den váha zase klesne.

12. Uklouznutí si nevyčítejte

Jestliže sníte více, než jste si povolili, nezatracujte se. Dodržujete-li správný jídelní režim týden, měsíc nebo dokonce několik měsíců, jeden den přejídání vaše úsilí nezmaří. Měli byste se však hned vrátit ke svému běžnému režimu. Vnímejte dlouhodobý efekt správného stravovacího režimu a netrapte se jednou z mála situací, kdy třeba nejste úplně “vzorní”.

Ing. Hana Málková


Zapojte se do Výzvy 52

Tento článek je součástí projektu Výzva 52 společnosti STOB. Pokud vás zajímají další podobné informace, zapojte se do projektu na stránkách www.stoblkub.cz také. Je to zdarma. Na každý týden je připravena jedna malá výzva, které se můžete zúčastnit a po celý rok tak postupně měnit své životní návyky k lepšímu. A protože jen příjemné změny mají šanci být trvalé, jsou jednotlivé výzvy postavené tak, aby vás bavily. Obsahují motivační videa, blogy, soutěže o ceny a hlavně nespočet zajímavých populárních témat a mýtů, o kterých zjistíte pravdu.

508

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku