Bis Bis

10 tipů na zlepšení metabolismu

10 tipů na zlepšení metabolismu

Všichni to dobře známe. Někdo se „cpe“ od rána do večera, sní, co potká a NIC. Tedy nic nepřibere. Někdo jiný se jenom podívá na rohlík a přibere dvě kila. S určitou nadsázkou samozřejmě, ale je to jednoduché vysvětlení, jak různě nám funguje metabolismus. Co nám skutečně může pomoci?

1. Rychlé, intenzivní cvičení

Aerobní cvičení sice nepomůže získat velké svalstvo, ale v hodinách po tréninku zrychlí metabolismus. Intenzivní cvičení přináší větší a delší zvýšení klidového metabolismu než trénink malé nebo střední intenzity. Avšak i procházka může dobře posloužit. Pokud se na to cítíme, můžeme ji proložit krátkým rychlým během nebo co nejrychlejší chůzí. Lidé s diabetem by měli svůj záměr intenzivněji cvičit konzultovat se svým lékařem a zjistit, za jakých podmínek je vhodné.
2. Dostatek tekutin

Tělo potřebuje vodu ke zpracování kalorií. Pokud jsme i jen mírně dehydratovaní, může se náš metabolismus zpomalit. V jedné studii se prokázalo, že dospělí, kteří pili osm nebo více sklenic vody denně, spálili více kalorií než ti, kteří pili jen čtyři sklenice. Prospěšné je vypít sklenici vody nebo jiného neslazeného nápoje před každým jídlem a svačinou. Nezapomínejme ani na šťavnaté čerstvé ovoce a zeleninu, které nám dodají spoustu vitamínů, stopových prvků i potřebné vlákniny.
3. Zdravé porce – často a méně

Skutečně nám pomůže zhubnout, když budeme jíst častěji. Pokud je mezi jídly větší časový rozestup, dochází ke zpomalení našeho metabolismu. Mnohem užitečnější je sníst menší porci každé 3 až 4 hodiny, to udrží metabolismus v plném chodu a spálíme více kalorií. Více menších chodů denně je výhodné i z hlediska udržení hladiny cukru v krvi na optimální úrovni. Několik studií také prokázalo, že lidé, kteří si pravidelně dopřávají malé svačinky, mívají také menší porce na oběd nebo večeři.
4. Nebojte se dobrého koření

Kořeněné jídlo obsahuje složky, které nastartují metabolismus do vyšších otáček. Takový účinek má třeba lžička chilli koření, efekt sice netrvá dlouho, ale pokud jíme často kořeněná jídla, nasčítá se to. Doporučujeme okořenit zeleninové saláty, těstoviny nebo dušená masa mletým červeným pepřem. Ale i tady platí, dobrého s mírou, lidé s citlivým zažíváním by měli ostrým kořením spíše šetřit.
5. Dodávejte tělu více bílkovin

Tělo spotřebuje při trávení bílkovin až o 25 % více energie než při spalování tuků nebo sacharidů. I když je potřebné přijímat vyváženou stravu, je prospěšné nahrazovat část přijímaných sacharidů potravinami bohatými na bílkoviny, což vhodně nastartuje náš metabolismus. Mezi zdravé zdroje bílkovin patří libové maso (krůta, kuře, králík, hovězí, ryby…), luštěniny (hrách, čočka, fazole, sója, cizrna), tofu, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a ořechy.
6. Přínos černé kávy

Ranní šálek kávy dodává energii a zlepšuje koncentraci. Jedna porce kávy také zvyšuje krátkodobě metabolismus.
7. Zelený čaj nezůstává pozadu

Pití zeleného čaje nebo čaje oolong přináší kombinované výhody kofeinu a katechinů, látek, které prokazatelně na pár hodin revitalizují metabolismus. Výzkum naznačuje, že vypitím dvou až čtyř šálků čaje spálí tělo po krátké časové období o 17 % více kalorií.
8. Pohyb, pohyb, pohyb

Vliv různých potravin a nápojů na metabolismus je malý ve srovnání s tím, co potřebujeme pro trvalý úbytek hmotnosti. Nejlepším řešením pro získání dobrého metabolismu je vybudovat si svalovou hmotu a být aktivní. Čím více se budeme přes den pohybovat, tím více kalorií spálíme. A pozor: práce v dopoledních hodinách má výhodu – urychlí metabolismus celé hodiny.
9. Nejprve cvičení, potom dietní opatření

Pokud se nám podaří pravidelně cvičit, začneme hubnout. Po nějaké době se ale metabolismus přizpůsobí a váha přestane klesat, může i mírně stoupat. Teprve v tuto chvíli je vhodné začít s mírnou redukční dietou.
10. Vyhýbejte se radikálním dietám

Diety, při kterých klesá denní příjem energie pod 1000 kalorií jsou nevhodné pro ty, kdo chtějí zrychlit svůj metabolismus, i když se při nich hubne. Váhový úbytek však z velké části jde na úkor svalové hmoty. Platí však, že čím méně je svalové hmoty, tím je pomalejší metabolismus. Důsledkem takto radikální diety pak může být menší spalování kalorií, než tomu bylo před dietou.

 

Petr Balajka

945

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku