10 Tipů pro dobré zažívání
Nepříjemné pocity spojené s poruchou trávení zažil snad každý: nadýmání, říhání, pocit těžkého žaludku, nevolnost. Dobrá zpráva je, že s pomocí několika jednoduchých tipů můžete své stravovací návyky vylepšit a většiny problémů se zbavit.
1. S projímadlem počkejte
Tradičně se snad nejčastěji potýkáme se špatným vyprazdňováním a zácpou. A obvykle v tom případě saháme po projímadlu. Přitom ke správnému vylučování stolice vám pomůže už jen, že ráno vypijete sklenici vody, tím nenásilně stimulujete pohyb střev. Důležité je také jíst v průběhu dne pravidelně, včetně snídaně. K léčbě zácpy projímadlem přistupujte až po vyšetření lékařem, obvykle při akutních potížích.
2. Nechte kouzlit probiotika
Zakysané mléčné výrobky s probiotiky prokazatelně zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry a činnost střev, proto na ně myslete. Právě cukrovka bývá provázena komplikacemi, při kterých zažívací trakt nepracuje tak, jak má. Přidáte-li si probiotika do jídelníčku každý den, trávení se vám podstatně zlepší!
3. Zaměřte se na vlákninu
Určitě nezapomínejte na potraviny bohaté na vlákninu: 5 porcí ovoce a zeleniny denně. Vláknina pomáhá pohybu potravy v trávicí soustavě, je nestravitelná a kaloricky nevyužitelná. Jídelníček bohatý na vlákninu vám bude velkým pomocníkem i při hubnutí, protože navozuje pocit sytosti – a přitom neobsahuje žádnou energii. Skvělými zdroji vlákniny jsou mandle, jablka, brokolice, hrušky, hnědá rýže, celozrnné pečivo, čočka, fazole, ovesné vločky či cizrna.
4. Vybírejte celozrné potraviny
Vyhněte se bílému pečivu a raději zvolte celozrnné potraviny a luštěniny. Celozrnná mouka si totiž na rozdíl od bílé zachovává všechny živiny, které se skrývají ve vnějším plášti zrna. Celozrnné pečivo je proto bohaté na vitaminy, minerály, esenciální mastné kyseliny a také vlákninu.
5. Dopřejte si ryby jako o dovolené
Pokud vám chutná rybí maso, nebojte se ho zařadit do svého jídelníčku mnohem častěji, zhruba 3–5krát týdně. Ryby obecně jsou zdrojem velmi kvalitních bílkovin, ale daleko zajímavější je složení jejich tuků. Obsahují totiž vysoké procento zdravých omega 3 mastných kyselin.
6. Naučte se víc pít
Denně byste měli vypít okolo 2 až 3 litrů tekutin, přičemž v teplém počasí nebo při zvýšeném ener- getickém výdeji se tato potřeba ještě zvyšuje. Snažte se pít mezi jídly a naučte se vozit s sebou vodu při cestování. Pití nápojů obsahujících kofein, alkohol a velké množství cukru raději omezte.
7. Hýbejte se
Pravidelné, lehčí cvičení nebo alespoň chůze vám prospěje po všech stránkách, mimo jiné napomáhá i průchodu potravy a plynů trávicím traktem. Navíc vám pohyb spolehlivě pomůže snížit stres – a ten je víc než častým viníkem trávicích problémů.
8. Na tuky jděte chytře
Bez tuků se naše tělo neobejde. Naučte se je ale chytře vybírat. Pokud omezíte příjem potravin s vysokým obsahem živočišných tuků a konzumaci mastných a smažených jídel, změnu v podobě snadnějšího trávení pocítíte okamžitě. Při nákupu v řeznictví dejte přednost bílému masu (kuře, krůta, králík) popřípadě libovému hovězímu, vepřovému nebo jehněčímu masu. Těžkým, tučným jídlům se vyhýbejte zejména pozdě večer.
9. S jídlem nespěchejte
Oběd spořádaný ve spěchu nebo „za pochodu“ je další častou příčinou problémů. Dopřejte si na jídlo čas a jednotlivá sousta poctivě rozžvýkejte. Žvýkání je první část trávicího procesu a my ho často neprávem podceňujeme. Dobré zvlhčení jídla v ústech je důležité, aby se spojily trávicí enzymy s potravou a abychom mohli strávit potřebné živiny. Jezte méně, ale častěji – současně si však dejte pozor, abyste nezvyšovali celkový příjem kalorií.
10. Odbourejte stres
Dlouhodobý psychický stres v zaměstnání nebo v rodině nikomu neprospívá, a odráží se i v zažívání. Často bývá příčinou takzvaných funkčních poruch, a to jícnu, žaludku i střeva. Pocítíte to například střídáním zácpy a průjmů, nadýmáním nebo bolestmi břicha. Tady je na místě lékařské vyšetření. Jen to může stanovit, zda se jedná o tzv. dráždivý tračník neboli poruchu vyprazdňování spojenou s bolestmi břicha. Jak se bránit? Naučte se odpočívat a najděte si čas sami pro sebe.
656
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný