10 tipů pro zdravé hubnutí s diabetem
Znáte ten pocit, když přiberete kilo, dvě či pět, což nemusí být zase tak těžké – daleko náročnější je pak následné úsilí sundat nabytá kila dolů. A s diabetem to platí dvojnásob. V takovém případě je třeba nastavit vstřícný stravovací řád, během kterého se doslova chytíme několika základních pravidel, která třeba mně, diabetičce I. typu, zafungují vždy. Pojďme se na ně společně podívat.
Autorka působí jako nutriční terapeutka se zálibou v byliny, bylinkové produkty, léčivý potenciál přírody, který povzbuzuje na těle i duchu. Také se věnuje publikační činnosti, kdy přispívá do různých novin a časopisů. Mimo jiné se zaměřuje na problematiku stravování při diabetu, sama se léčí s cukrovkou 1. typu. V nedávné době jí vyšly knihy Zdravou stravou proti únavě a Štědrý bylinářův rok.
Pamatujme na glykemický index
Osobně jej vnímám jako alfa omegu diabetického stravování. Potraviny nízkého a středního glykemického indexu mají tendenci udržet stabilnější hladinu krevního cukru, rovněž i pocit sytosti, který zapříčiní, že se nebudeme neustále něčím dojídat, něco uzobávat, doslova se plnit nesmysly. Asi to znáte, že? Onen pocit, kdy nás honí mlsná. Já sama z 90 % zařazuji jen takové potraviny, které mne zasytí a pomohou udržet stabilní hladinu krevního cukru. Celkově jsem spokojenější, bez potřeby mlsat, během dne mám dostatek energie a co je nelepší, také odpovídající váhu, se kterou se kráčí o poznání lépe.
Umírněné dávky inzulínu
Možná jste si taktéž všimli, že čím více inzulínu, tím snáze naskakují kila nahoru. Navíc, velká spotřeba inzulínu může časem vést k inzulínové rezistenci. Celkový počet inzulínových jednotek má být takový, aby zajistil dobrou kompenzaci a zároveň odpovídal určitému dennímu limitu, který čítá zhruba 0,5-0,8 jednotek/kg tělesné hmotnosti. Jako maximum se pak uvádí 1 j/kg tělesné hmotnosti. Vyšší dávky inzulínu většinou svědčí o jeho sníženém účinku v těle, což je častým důsledkem nedodržování pravidel léčby (režim, dieta), kdy jíme nad limit povoleného diabetického příjmu. A to se pak odráží též v jednotkách aplikovaného inzulínu. V takové situaci hrozí váhový přírůstek, který způsobuje ještě nižší uplatnění inzulínu a nutnost dalšího zvyšování dávek, což nás doslova ukovává v bludném kruhu bezmoci.
Hypoglykémie není možnost se najíst
Přijde-li řeč na hypoglykémii, pro mnohé je tento pojem napřaženou rukou, jak si na moment bez výčitek zamlsat. V praxi pak vypadá tak, že to, co bývá běžně zapovězeno, často tedy potraviny vysokého glykemického indexu, nyní můžeme bez obav přijmout. A tak se ládujeme medem, marmeládou, bílou mléčnou čokoládou, pijeme džus, colu, někdy také nealkoholické pivo. A to vše jsou opět potraviny či nápoje, které se neblaze podepíší na naší váze. Osobně při hypoglykémii upřednostňuji sušené ovoce, jako jsou fíky, rozinky, ale také banán či hroznové víno, které mne okamžitě vrátí zpátky do hry.
Pohyb, který je pro tělo pohlazením
Milujete pohyb stejně jako já? A všimli jste si, že se díky němu mnohem snáze koriguje hladina krevního cukru? Že nás celkově oblažuje, zpevňuje, udržuje na svém vrcholu? Cvičím-li, den mnohem snáze plyne, jsem schopna od rána až do večera jet na své energetické vlně, aniž bych škobrtla, pocítila únavu. Ať už zvolíme chůzi, běh, plavání či jízdu na kole, každá možnost, kdy se zdravě zapotíme, se počítá a cenní.
Glykemie zdravých lidí: Jak se k ní přiblížit?
Člověku bez diabetu je možné naměřit hodnoty glykémie v rozmezí od 3,0 do 11,0 mmol/l. Ovšem to neznamená, že se v tomto širokém rozmezí pohybují ...
Svalová základna – pilíř k vysněné postavě
Svaly jsou základ. Pokud se o ně staráme, cvičíme, formujeme postavu, náš metabolismus jede na plné obrátky. A čím jsou svaly aktivnější, tím více tuků spálíme. Jeden kilogram aktivní svalové hmoty odbourá svou činností téměř 100 kalorií denně. A proto cvičme, nejlépe se svou vahou. Protože takový druh pohybu není závislý na čase a místě. A pak, několik sklapovaček, kliků či výpadů zvládneme hravě i uprostřed všední každodennosti.
Držme stres na uzdě
Jsme-li ve stresu, naše tělo produkuje stresové hormony, zde řadíme také kortizol, který má za úkol uvolnit zásobní cukry. Stres je totiž předpokladem, že naše tělo bude bojovat, bít se a utíkat. Při stresu se odkrvují mnohé orgány, zpomaluje se trávení, zvyšuje se tlak, zrychluje se tep a dech. Budeme bojovat a díky důmyslnému mechanismu těla jsme na boj připraveni. Namísto boje však sedíme na místě. Hladina cukru dávno překročila bezpečnou mez. Nezbude nám nic jiného než srovnat glykémii inzulínem. Což jsou další jednotky navíc. Při dlouhodobém stresu navíc začne kortizol působit proti inzulinu a tím se jen přikrmuje inzulínová rezistence. Jsme-li adepty na metál ze stresu, snažme se praktikovat zklidňující dechové praktiky, cvičme jógu, choďme na dlouhé procházky, během kterých doslova vypneme hlavu.
Nízkosacharidové večeře
Denní příjem sacharidů, jakožto i celkový kalorický příjem, by měl odpovídat bazálnímu metabolismu, který je potřeba každý den nasytit. Pokud spadneme hluboce pod hranici bazálního metabolismu, kila nám naskáčou, aniž bychom mrkli. Správně sestavený jídelníček by měl čítat 3-5 jídel, kdy, chceme-li zredukovat nějaké to kilo, zkusme zařadit nízkosacharidovou večeři. Za předpokladu, že do večeře sníme alespoň 150 g sacharidů. Opět však s rozumem. Večeře pak může být lehčího rázu a může vypadat následovně: Salát a ryba, květáková rýže se sýrem a olivovým olejem, vaječná omeletka se zeleninovým salátem, pečené kuřecí stehno s dušenou brokolicí aj.
Beta-glukany jsou oblíbenými prostředky pro dobrou imunitu, pomoci mohou také diabetikům
Beta-glukany patří mezi druhy rozpustné vlákniny. Hodí se hlavně k posilování organismu během chladných dnů. Strava bohatá na beta-glukany se ...
Omega 3 nenasycené mastné kyseliny
Omega 3 NMK, které jsou přítomny v rybách, mořských řasách, lnu, lněném oleji, domácích vejcích, mase a mléce volně se pasoucích krav, ale i některých bylinkách, jako je například šrucha zelná, pomáhají zlepšovat citlivost buněk na inzulín, čímž předcházejí vzniku inzulínové rezistence. Pokud je naše spotřeba inzulínu vysoká z důvodu snížené citlivosti buněk na inzulín, což samozřejmě může vést k přibývání na váze, snažme se do svého jídelníčku 3 x týdně zařadit rybu, salát doplňme o lněný olej, vejce nakupujme z domácí produkce, používejme lněné semínko.
Nepropadejme kouzelným dietám
Věřte mi, neexistuje žádná kouzelná pilulka, která by mávnutím čarovného proutku ubrala navždycky kilo dvě váhy. Tak to v životě opravdu nefunguje. Na podobném principu staví též diety, které nám sice v počátku mohou pomoci zredukovat váhu, nicméně časem zjistíme, že jsme sice o nějaké to kilo lehčí, nebezpečně se však zvedl cholesterol či krevní tlak. Takové diety též bývají dlouhodobě neudržitelné. Nepříjemný bude jistě i jojo efekt, během kterého nabereme vše, co jsme předtím s lehkostí pozbyli. Nastavme si řád, logický a uchopitelný, který pro nás bude dennodenní radostí. Vařme si a chystejme. Stojíme si za to.
Dostatečně spěme
Na sklonku každého dne by měl přijít odpovídající, uvolňující odpočinek, během kterého naše tělo vyrobí dostatek melatoninu, který nás nejenom ukolébá do spánku, ale také, napomůže regeneraci. Pokud noci na spánku šidíme, tělo opět prochází stresem, který může zapříčinit vyšší hladinu cukru. Mimo to, jsme-li unavení, přirozeně více jíme, zvyšujeme inzulínové dávky, přibýváme a váze. A opět se točíme v onom bludném kruhu, ze kterého bývá tuze těžké vyskočit. Držím nám pěsti, byť je pro diabetika mnohem těžší udržet si odpovídající váhu, a tedy i vysněnou postavu, s troškou hravého umu, šikovnosti a odhodlání, se každý sen může stát skutečností.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Zuzany Švédové, DiS.
3460