Třezalka tečkovaná zlepší glukózovou toleranci. Diabetikům pomůže také s psychikou
Zopakujte si: 10 pravidel péče o nohy
Každý diabetik by se měl o své nohy pečlivě starat. Jen tak může předejít nepříjemným a často zbytečným komplikacím. Následující desatero připomíná vše potřebné.
1. PRAVIDELNĚ KONTROLUJTE
Mezi projevy diabetické nohy patří ztráta citlivosti na dotek, teplo, chlad i bolest v důsledku poškození nervů, což zvyšuje riziko poranění nohy bez následného dostatečného ošetření, protože pacient si poranění ani nemusí být vědom. Při každodenní hygieně je proto nutné pečlivě si prohlédnout plosky nohou, v případě potřeby i za pomoci zrcátka,a objevené otlaky a rány ihned ošetřit.
2. NECHOĎTE NABOSO
Nikdy nenoste obuv naboso, vždy používejte ponožky. Po jejich natažení se ujistěte, že na nich není záhyb.
Před obutím prohlédněte boty, zda dovnitř nezapadl nějaký předmět(kamínek apod.). Nezanedbatelnou roli hraje, jaké ponožky nosíte. Ponožky by vám neměly nohu škrtit, zařezávat se a neměly by tlačit. Ani doma byste neměli chodit bosí.
3. ZVOLTE SPRÁVNOU OBUV
Obuv musí být maximálně pohodlná a musí nohu chránit. Musí mít vhodný tvar a velikost – širší s dostatečným prostorem pro prsty proti vzniku otlaků, puchýřů a oděrek.
Měla by mít antimykotickou a antibakteriální úpravu podšívek a stélek(vložek v obuvi). Stélky by měly být anatomicky tvarované a vyměnitelné. Nenoste poprvé novou obuv po dlouhou dobu.
4. DOPŘEJTE SI PEDIKÚRU
Vhodné je pravidelně navštěvovat pedikúru, nejlépe tzv. medicinální pedikúru prováděnou na sucho. Pedikéra nezapomeňte upozornit na to, že máte cukrovku.
Nehty by se měly stříhat pouze rovně, pokud možno po koupeli, kdy jsou měkčí,a ostré hrany na závěr obrousit pilníkem. Ztvrdlou kůži na patách můžete odstranit pomocí pemzy.
5. DODRŽUJTE HYGIENU
Nohy pravidelně omývejte vodou a mýdlem nebo jim dopřejte krátkou koupel. Vodu používejte vždy vlažnou až mírně teplou, nikdy ne horkou! Teplotu vody je lepší předem zkontrolovat teploměrem nebo loktem.
Po koupeli nohy pečlivě osušte a nezapomínejte při tom na prostory mezi prsty.
6. POUŽÍVEJTE KRÉM
K prevenci vysušování pokožky je vhodné používat hydratační krém. Používání hydratačních krémů zabraňuje nadměrnému vysušení pokožky a dodává jí pružnost. Je ovšem nežádoucí nanášet tyto přípravky mezi prsty, tato oblast bývá dostatečně vlhká. K jejímu ošetření se lépe hodí pudr.
7. CVIČTE
Nejlepším osvěžením pro vaše nohy je každodenní procházka a několik jednoduchých cviků na prokrvení, například chůze po schodech po špičkách, napínání lýtkových svalů nebo kmitání nohou.
Inspiraci ke cvičení najdete i na stránkách našeho časopisu.
8. VYHNĚTE SE PLÍSŇOVÝM ONEMOCNĚNÍM
Pro pacienty může být plíseň nepříjemnou „kosmetickou“záležitostí (ošupování a větší rohovatění kůže, zarudnutí pokožky, svědění kůže), ale může být nebezpečná i tím, že postižená pokožka je náchylnější ke vzniku prasklin a oděrek,jež jsou zejména mezi prsty branami pro vstup infekce. Léčbu mykóz kůže a nehtů svěřte do rukou odborníků, kteří si ověří,o jaké plísňové onemocnění se jedná, a navrhnou další léčbu – většinou aplikaci speciálních krémů či roztoků na kůži nebo nehty nohou. Při návštěvě bazénu, sauny nebo jiného sportovního zařízení je třeba chránit nohu obuví.
9. DÁVEJTE POZOR NA NEBEZPEČNÉ TEPLOTY
Diabetická neuropatie je pro pacienty s cukrovkou nebezpečná z řady důvodů. Pacienti ztrácejí schopnost vnímat nohama různé podněty (chlad, teplo), se kterými se v každodenním životě setkávají – např. při ohřívání nohou ve vodní lázni, při zimních radovánkách apod. Pacienti s neuropatií mohou poté přicházet k lékaři se spáleninami (vznikajícími např.ohříváním nohou u ohně, radiátoru, opařeninami (vznikajícími např. při koupeli nohou v příliš horké vodě),omrzlinami atd.
10. JDĚTE K LÉKAŘI
V důsledku postižení nervů (diabetická neuropaite) a cév (diabetická angiopatie) při diabetu,náchylnosti k infekcím a pomalého hojení ran dochází ke vzniku vředových lézí, destrukci tkáně až jejímu odumření. Každé malé poranění či oděrka může být důvodem závažného problému. Neprovádějte léčbu jakýchkoli problémů na nohou sami.
633
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný