10 tipů pro cestování s diabetem
Přichází čas dovolených a cestování. S dostatečným předstihem vám proto přinášíme 10 tipů, díky kterým si svůj výlet opravdu užijete. Na co byste neměli zapomenout?
1. Plánujte!
Dovolenou si pečlivě naplánujte. Ať už jde o to, kam pojedete nebo co na dovolené budete dělat. Tyto informace jsou důležité pro to, co s sebou zabalit a jaká očkování si případně zařídit. Diabetes není důvodem, proč se očkování vyhýbat, naopak je velmi dobré se o očkování poradit a chránit tak své zdraví.
2. Zabalte repelent
Ať už jedete na chalupu do Jeseníků nebo k moři, správný repelent by ve vašem zavazadle neměl chybět. Je to účinná prevence před nákazami, které přenáší bodavý hmyz. Navíc o nepříjemné svědivé pupeny po štípnutí také nikdo nestojí. Kupte si účinný repelent s obsahem DEET (Diethyltoluamid, uvedeno na obalu).
3. Chraňte své zažívání
Pokud cestujete do zahraničí, ochraňte své tělo před průjmy a zvracením. Vyhýbejte se nedostatečně tepelně upraveným potravinám a pokrmům. Rizikové jsou zejména syrové maso, nedostatečně tepelně upravené mořské plody, nepasterizované mléčné výrobky, v méně vyspělých oblastech se vyhýbejte i syrové zelenině, majonézám, ledu, točeným zmrzlinám a ovocným džusům. Riziko můžete ještě snížit preventivním podáváním probiotik.
4. Měřte se častěji!
Víte, že každá změna, která se ve vašem životě odehraje, má vliv i na váš diabetes. Právě dovolená je tou změnou, která může do chování vašeho diabetu zasáhnout. Častěji tedy měřte glykemii, snažte se ji udržet v určitých mezích a hlavně si pamatujte, že nejdůležitější je si o dovolené odpočinout a načerpat nové síly, takže se nesnažte za každou cenu dosáhnout ideálních hodnot glykemií.
5. Zabalte dostatek léků
Dostatečné množství léků, které potřebujete, je samozřejmostí. Vezměte si raději i nějaké navíc. Myslete i na správné skladování. Pokud plánujete cestu na vodě, nezapomeňte na nepromokavý obal, který se ve vodě nepotopí. Nesmíte zapomenout ani na papírky ke glukometru nebo náhradní jehličky, doma rozhodně nezapomeňte glukometr!
6. Do letadla vezměte potvrzení
Léky mějte vždy při sobě v příručním zavazadle, zajistíte tak, že pokud se zavazadla zdrží nebo se ztratí, vy nebudete muset ihned řešit problém, že vám chybí vaše léky. Zajistěte si ale lékařské potvrzení o jejich nutnosti, jak v českém, tak v anglickém jazyce. Toto potvrzení se vztahuje i na léky bez lékařského předpisu. Lékařské potvrzení potřebujete i na zdravotnický materiál, který se dá považovat za rizikový, tedy lancety, jehly, inzulinová pera apod.
7. Choďte jako v bavlnce
Na dovolenou si zabalte správné boty, které vaše nohy ochrání, ať už jde o zabránění mechanických poranění nebo o nadměrné pocení nohou. Nezapomeňte si každý den chodidla zkontrolovat a řádně ošetřit. V teplých vlhkých prostředích je zvýšené riziko plísňových infekcí, proto zde dávejte větší důraz na kontrolu svých chodidel.
8. Sportujte, ale opatrně!
V jiných podmínkách (teplé počasí, vysoká nadmořská výška) bude i vaše tělo reagovat na fyzickou zátěž jinak, než jste běžně zvyklý. Dávky inzulinu je nutné před fyzickou zátěží upravit, nezapomínejte na dostatečný pitný režim a hlavně si častěji oproti normálnímu režimu měřte glykemii.
9. Pojistěte se
Pojištění by v dnešní době mělo být samozřejmostí u každého, kdo někam cestuje, ale přeci jenom s diabetem stoupá určité zdravotní riziko. Například pokud se nevyhnete střevním obtížím, můžete, oproti člověku bez diabetu, skončit v nemocnici. Zdravotní náklady jsou v zahraničí mnohonásobně vyšší než u nás, takže z očekávané příjemné dovolené by se mohla stát noční můra.
10. Užijte si to!
Ano, máte diabetes, a to obnáší určitá omezení i zdravotní rizika. Ale protože jste si dovolenou dopředu naplánovali, vše potřebné zabalili, o rizicích jste se poradili s lékařem, tedy jste nic nezanedbali. Tak vám již nezbývá nic jiného než si to pořádně užít. Relaxujte, choďte na procházky, plavte, prostě dělejte to, co máte nejraději!
831
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný