Jídlo není jen prostředek k nasycení. Má i další životní rozměry, může být lékem
10 tipů na rychlé řešení hypoglykemie
Zdroj: Shutterstock
Hypoglykémie potrápí čas od času každého diabetika na inzulínu, ať už je na perech či pracuje s pumpou. Já sama využívám aplikaci inzulínu perem, zároveň pracuji se senzorem. Tato kombinace mi velice vyhovuje, přesto se tu a tam stane, že se s hodnotami krevního cukru dostanu níže, až do samotné hypoglykémie. Jak si v takovém stavu co nejrychleji pomoci? Pojďme si společně projít mých 10 tipů.
Mgr. Zuzana Švédová, DiS. působí jako nutriční terapeutka se zálibou v byliny, bylinkové produkty, léčivý potenciál přírody, který povzbuzuje na těle i duchu. Také se věnuje publikační činnosti, kdy přispívá do různých novin a časopisů. Mimo jiné se zaměřuje na problematiku stravování při diabetu, sama se léčí s cukrovkou 1. typu. V nedávné době jí vyšly knihy Zdravou stravou proti únavě a Štědrý bylinářův rok. Je maminkou pětiletého syna, ráda cestuje, vaří a nahlíží do starých archivů, ze kterých čerpá inspiraci pro svou tvorbu.
Hroznový cukr alias glukóza
Byť určitě existují chutnější zvedače hladiny krevního cukru, které vás okamžitě navrátí do hry, při hypoglykémii určitě nepohrdnu hroznovým cukrem. Je skladný a tím, že se jedná o čistou glukózu bez příměsi dalších složek, téměř okamžitě vyvede z cesty zvané hypoglykémie. Často se dá koupit s různými příchutěmi, z nichž mně osobně chutná ta ananasová. Jako rezervu jej beru na každou procházku, výlet, utváří také kolorit mého nočního stolku.
Med
I med nám pomůže v boji proti hypoglykémii. Jeho glykemický index je roven číslu 90, téměř okamžitě tedy sytí krev přítomnou glukózou a zvedá hladinu krevního cukru. Za velkou nevýhodu však pokládám fakt, že si jej nelze jen tak jednoduše sbalit na cesty, nelze jej přenášet, převážet, platí však za osvědčenou pomoc na domácí půdě. Pokud na něj tedy nemáme alergii.
Maratonec a diabetik 1. typu Adam Korecký: „Nikdy není pozdě začít běhat“
Adam pochází z Plzně a pracuje jako prodejce osobních vozidel. Jeho největší záliby jsou sport a auta. V současné době je aktivní sportovec a ...
100 % džus
Také džusy a ovocné šťávy dovedou poměrně rychle zvednout hladinu krevního cukru. Ovoce je tvořeno opět zmíněnou glukózou, ale také fruktózou. Ta sice hladinu krevního cukru neovlivňuje, ovoci a zelenině však dodává sladkost. Tím, že je džus odstředěnou šťávou, při procesu se zbavujeme veškeré vlákniny, což v konečném důsledku znamená, že ona vstřebatelnost jednoduchých cukrů bude téměř okamžitá. Osobně využívám spíše přes den, neboť v noci mi tekutiny nedělají dobře. Obecně však platí, že sacharidy v tekuté formě tělo při hypoglykémii využije snáze.
Hroznová šťáva
Hroznová šťáva je vlastně opět džusem, jedná se však o nejlepší nástroj proti nepříjemné hypoglykémii. Hroznová šťáva, stejně jako glukóza, dovede během několika málo chvil pozvednout hladinu krevního cukru, neboť je z převážné většiny tvořena právě vzpomínanou glukózou. Osobně si na podzim chystávám šťávu do 100 ml lahviček, které pak ještě zakonzervuji. A popravdě, neznám příjemnější lék na vedlejší efekt inzulínové léčby.
Coca-Cola
Přiznám se, že pro strýčka Příhodu vždy nějakou Coca-colu doma máme. A jedná se opět o jeden z možných způsobů, jak rychle srovnat svou glykemickou hladinku. Běžně si totiž diabetik může dopřát tak jedině colu light. Při hypoglykémii však může vypít až 200 ml tohoto nápoje. Záleží samozřejmě na hodnotě krevního cukru, při lehčí hypoglykémii se doporučuje zkonzumovat zhruba 10 g sacharidů, což odpovídá 1 dcl Coca-Coly.
Rozinky a další sušené ovoce
Tím, že je ovoce sušené, jedná se opět o koncentrovaný cukr, tedy směs glukózy a fruktózy. Výborně zde zafunguje vinná réva, a to v podobě rozinek. I ty si lze velmi pohodlně sbalit na cesty, na výlet, delší procházku. Kromě rozinek zde zmíním také datle, fíky, sušené švestky či banán.
Čerstvý banán
I zde většinový podíl zaujímá glukóza a fruktóza. Banán je tedy dalším spolehlivým zdrojem při stavu jménem hypoglykémie. Konzumovat jej můžeme čerstvý či sušený, méně výhodné jsou nejrůznější koktejly, na jejichž přípravu bylo použito mléko. To totiž mírně snižuje vstřebatelnost sacharidů. Pokud padáme do hypoglykémie a máme po ruce čerstvý banán, je to další zelený praporek při tomto stavu.
Výrobky z kukuřice a extrudované rýže
Kukuřice zastává poměrně dosti vysoký glykemický index, který se blíží hodnotě 70. Výborně tu zafungují například kukuřičné piškoty, sušenky, sladké křupky, perníčky či světoznámé a oblíbené křupky s drcenými arašídy. Máte-li někdy chuť na něco dobrého, nechcete však rozkolísat hladinu cukru, ony dobroty si schovejte právě pro případ hypoglykémie.
15 tipů na levné a nutričně hodnotné potraviny
Ve světle aktuálního zdražování energií i potravin máte možná strach, že zdravé stravování bude pro vaši rodinu zapovězeno. Tak to ale rozhodně ...
Gumoví medvídci
Běžní gumoví medvídci obsahují glukózový sirup, který opět staví na bázi glukózy, vyznačuje se však nižším glykemickým indexem nežli samotná glukóza, (jen pro zajímavost, glukóza GI 100, glukózový sirup GI 75). Glukózový sirup se nejčastěji vyrábí z kukuřice nebo brambor, ale lze jej získat například i z rýže. Nemáme-li zrovna po ruce gumové medvídky či jim podobné sladkosti, výborně tu poslouží i další bonbony typu Bonpari atd.
Nealkoholické ochucené pivo
Jako poslední tip jsem si nechala nealkoholické pivo. Pivo všeobecně téměř okamžitě zvedá hladinu krevního cukru. Osobně by mě nenapadlo jej při hypoglykémii použít, nicméně znám takové, kteří si jej dopřejí a opravdu brzy pocítí úlevu. Pivo, byť bez alkoholu, je tvořeno disacharidem maltózou, která je složena ze dvou molekul D-glukózy. Pokud nám tedy lahodí nealkoholické pivní limonády, lze si je při hypoglykémii rovněž užít.
Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný text užitý v původním znění a se souhlasem autorky Mgr. Zuzany Švédové, DiS.
11335