Týdenní horoskop (nejen) pro diabetiky: Lvi se musí vymanit z toxických vztahů, Býci vyřeší problémy z minulosti
10 tipů jak vyzrát na chladné počasí
Nedopusťte, aby vám nevlídné počasí podzimních a zimních měsíců zkazilo náladu nebo ovlivnilo vaše zdraví. Vyhněte se pro tentokrát nadbytečným kilogramům, depresím i nachlazení. Následující tipy vám s tím pomohou.
1. Okořeňte si čaj
Hrnek horkého nápoje je asi nejoblíbenějším prostředkem proti lezavému chladu. Skvěle zahřejí bylinné čaje s kořením, jako je zázvor, skořice, badyán nebo kardamon. Chcete-li si připravit zázvorový čaj, nastrouhejte pěticentimetrový kousek zázvoru, zalijte horkou vodou a nechte 10 minut odstát. Pak přidejte šťávu z jednoho citronu a dle potřeby doslaďte medem nebo nízkokalorickým sladidlem.
2. Nahřejte si ruce
Studené ruce mohou být problém. Odebrat kapku krve z prochladlého prstu bývá těžké a leckdy se to vůbec nepodaří. Nesmíte se ale nechat odradit a měření vzdát. Pouze díky pravidelnému testování se vám podaří včas zachytit větší výkyvy glykemie. Pokud máte studené ruce, zkuste si je zahřát na hrnečku s teplým nápojem, nad radiátorem nebo s pomocí nahřívacích polštářků do kapsy.
3. Rozhýbejte se
Cvičením, svižnou procházkou nebo jinou sportovní aktivitou se celé tělo zahřeje opravdu důkladně. Výhodou je, že účinky neodezní ihned poté, co se přestanete hýbat. Dosažená tělesná teplota přetrvává až hodinu po cvičení a dobrý pocit ještě déle. Nutné je však vědět, že na hladinu glykemie může mít pohybová aktivita vliv ještě následujících 48 hodin.
4. Relaxujte v teple
Dopřejte si relaxační koupel nohou nebo celého těla. Zimou zkřehlé tělo příjemně zahřeje i masáž s teplým olejem. Uvolní ztuhlé svaly a navíc příjemně zvlhčí pokožku, což je v tomto období chladu a sucha nezbytné. Relax v teple má uklidňující účinky i na nervový systém.
5. Vyjděte na sluníčko
Pokud právě venku svítí sluníčko, vystavte se jeho paprskům, co to jen jde. V zimě je slunce méně a o to více po něm naše tělo touží. Vydejte se na 20–60minutovou procházku na čerstvém vzduchu. Zahřeje vás a navíc působí antidepresivně. Uvidíte, že nejen vaše tělo, ale i mysl bude po procházce aktivní a připravená vypořádat se se všemi riziky, které život s diabetem přináší.
6. Buďte aktivní i doma
Pokud vás sychravé počasí odradí od plánovaného pobytu venku, pokuste se vynaložit tutéž energii uvnitř domu. Nabízí se nespočet možností. Můžete tančit, skákat přes švihadlo, cvičit aerobik, jógu nebo třeba tai chi, projít se párkrát po schodech nahoru a dolů nebo se pustit do namáhavějšího úklidu. Dětem se nabízejí hry ovládané pohybem na konzolích typu Nintendo Wii nebo Xbox Kinect.
7. Uvařte si snídani
Teplé jídlo zahřeje a rozproudí krev v celém těle. Využijte toho a připravte si třeba i teplou snídani. Podle vědců je rovněž důležité, jaké potraviny jíte. Některé totiž umí zrychlit metabolismus a zahřát tak více. Patří k nim ostré koření, pórek, cibule, pažitka, česnek, křen, pohanka, rýže, jáhly, ořechy nebo slunečnicová semínka. Naopak zelenina v syrovém stavu a citrusy organismus spíše ochlazují.
8. Vsaďte na ořechy
V zimě naše tělo touží po kaloriích ve snaze ubránit se chladu. Automaticky si proto vybíráme tučnější potraviny. Když už se volání přírody neubráníte, zařaďte do svého jídelníčku spíše zdravé přírodní tuky. Mandle, kešu ořechy, lískové i vlašské ořechy stejně jako lněná, chia nebo sezamová semínka pomohou vašemu tělu vytvořit a udržet si žádané teplo.
9. Oblékejte se chytře
Udržujte své tělo v teple a pohodlí chytře zvoleným oblečením. Naučte se správně vrstvit. První
vrstva má umět odvádět pot od kůže, aby vás neochlazoval. Druhá vrstva je izolační a třetí vrstva má chránit proti rozmarům počasí a bránit úniku tělesného tepla. Rukavice, čepice a teplé ponožky vám pomohou vyhnout se nachlazení, které by mohlo zkomplikovalo váš zdravotní stav.
10. Bavte se s přáteli
Za pošmourného počasí a nedostatku slunečního světla potřebuje zahřát nejen naše tělo, ale i duše. Každodenní překonávání překážek souvisejících s cukrovkou vysiluje a problémy se mohou zdát mnohem těžší. Osvědčeným prostředkem proti pokleslé náladě je setkání s rodinou či přáteli. Příjemný rozhovor, ať už je o čemkoliv, má sílu zásadně změnit vaši náladu.
445
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný