Noční můry: Příčinou mohou být traumata, léky, stres i hypoglykemie
10 tipů jak si ulehčit život s diabetem
Jsou to maličkosti, ale přece vám zkazí náladu. O čem je řeč? O situacích, kdy marně hledáte svůj glukometr, kdy se vám rozteče „sladkost proti hypoglykemii“ v kabelce,když si v noci zraníte nohu o neuklizenou hračku... Snad vám následující tipy pomohou udělat si život s diabetem o něco jednodušší.
1. Ukládejte glukometr vždy na stejné místo
Hledání zatoulané ho glukometru dokáže rozladit snad každého, zvlášť když přijde v naprosto nevhodnou dobu. Zběsilému šmátrání pod postelí a vysypávání obsahu kabelek na stůl ve chvíli, kdy už jste měli být úplně někde jinde, je rozhodně lepší se vyhnout. Najděte glukometru „jeho místo“ a vždy ho tam ukládejte. Vhodný je k tomu např. noční stolek u postele, kde budete mít glukometr na dosah ruky i v noci.
2. Naučte se požádat o pomoc
Když máte pocit, že už je toho na vás moc, svěřte se někomu blízkému. Může to být člen rodiny, dobrý přítel, jiný diabetiky, zdravotník, psycholog nebo duchovní. Už jen to, že bude někdo se zájmem naslouchat vašim obavám, vám pomůže cítit se lépe. A pokud potřebujete pomoc, neostýchejte se o ni požádat. Ne nadarmo se říká: „Nedostaneš, co si zasloužíš, ale dostaneš spíše to, o co požádáš.“
3. Pořiďte si pomocníka
Pokud o sobě víte, že pouzdro s glukometrem budete i přes první opatření neustále hledat, pořiďte si k němu lokátor neboli tzv. hledač klíčů. Jedná se o přívěsek, který reaguje na vaše pískání výrazným tónem, pomocí kterého jej dokážete rychle najít. Moderní chytré lokátory spolupracují s mobilními telefony a umí toho mnohem více. Například po stisku tlačítka na přívěsku spustí alarm v telefonu a vy tak najdete svůj založený telefon.
4. Nebuďte příliš nároční
Pokud patříte mezi perfekcionalisty, kteří za dobré považují jen to nejlepší, zkuste v případě diabetu trochu slevit a nahlížet na léčbu více realisticky. Pokaždé, když se vám něco nedaří hned, považujte to za experiment a cestu k budoucím lepším výsledkům.
5. Buďte v obraze
Víte, kdy jste byli naposled u lékaře, kdy jste byli hospitalizováni v nemocnici nebo kdy bude čas na další laboratorní testy? Veďte si záznamy o vašich návštěvách lékaře či nemocnice. Budete mít přesný přehled o tom, jaká vyšetření jste absolvovali a nebudete muset dlouze přemýšlet o tom, kdy a kam se objednat. O seznam vašich vyšetření a lékařských zákroků můžete také požádat svoji zdravotní pojišťovnu.
6. Usnadněte si noční cesty
Věnujte každý večer dvě minuty úklidu a než půjdete spát, vyčistěte si poctivě cestičku od postele ke dveřím pokoje. Při nočním „courání“ na toaletu či do kuchyně se vám tak nestane, že o něco zakopnete nebo že si šlápnete například na kostičku lega. Nejenže to bolí, ale může to pro vás znamenat i dlou- hodobé léčení byť drobného poranění.
7. Hlídejte si stav svých zásob
Mít připravený záložní glukometr či inzulinové pero pro případ selhání, nebo zásobu testovacích proužků, aby nedošly v nevhodnou chvíli, je chvályhodné. Ujistěte se však, že přesně víte, kde své záložní zásoby máte. Vyplatí se mít je všechny pohromadě a vždy na stejném místě. V případě, že musíte své zásoby použít, ihned si objednejte nové.
8. Mějte cukr vždy po ruce
Ať už jste doma, v práci nebo na cestě, vždy mějte po ruce nějaký sladký nápoj nebo cukr v jiné formě, jako zálohu pro případ hypoglykemie. Zkušení diabetici u sebe nosí hroznový cukr (glukózu), protože vědí, že na hypoglykemii zabírá nejlépe. Osvědčily se i sladké želé bonbóny, které jsou leckde dostupnější, v teple se neroztékají a vydrží vlhko, mačkání i přenášení. Není to však ideální řešení, a proto u nich počítejte s pomalejším návratem hypoglykemie do normy.
9. Kontrolujte se před spaním
Problémům je lepší předcházet. Je mnohem jednodušší řešit mírnou hypoglykemii večer s předstihem než těžší stav uprostřed noci. Kontrolovat si glykemii před tím, než ulehnete do postele, je nejen dobrý zvyk, ale pro řadu pacientů přímo nutnost. Diabetikům, kteří si aplikují inzulin 3- a vícekrát denně doporučuje Česká diabetická společnost měřit si glykemii alespoň 4x denně – před každým hlavním jídlem a před spaním. Také pečlivá večerní kontrola chodidel, při které můžete odhalit drobná poranění, se vám vyplatí.
10. Hledejte podporu u zkušených
Mnoho lidí žije s cukrovkou již řadu let a jejich zkušenosti a nadhled vám mohou být užitečné. Pokud osobně nikoho takového neznáte, navštivte diskuzní fóra na internetu. Existuje jich hned několik přímo zaměřených na život s diabetem a najdete je i na našich stránkách www.diastyl.cz. Dočkáte se tam pochopení, podpory i povzbuzení od ostatních pacientů. Případné „zaručené rady“ na úpravu životního stylu či jídelníčku však vždy raději konzultujte se svým diabetologem či nutričním poradcem. Univerzální rada pro dobrou kompenzaci diabetu totiž neexistuje.
604
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný