10 tipů: jak dodržovat pitný režim

10 tipů: jak dodržovat pitný režim

Důležitost vody známe, ale ruku na srdce, pijeme jí denně dostatek? S našimi tipy vám to půjde snáz.

1. Určete si správné množství

Denně bychom měli dodávat tělu okolo 30ml vody na kilogram naší váhy. Toto množství přibližně odpovídá denním ztrátám tekutin dospělého člověka. Optimálně bychom měli vypít každý den mezi 2 – 3 litry tekutin. Je však samozřejmé, že v teplém počasí nebo při zvýšeném energetickém výdeji se potřeba zvyšuje.

2. Pití si připravte pro sebe

Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Důvodem je stálá připomínka potřeby pití. Zmíněný objem PET láhve slouží k dobrému přehledu o celkovém vypitém objemu tekutin.

3. Zvolte vodu

Základem by se nám měla stát obyčejná voda. Zvolte pitnou vodu z vodovodu nebo pramenitou ( stolní ) vodu. Tento základ pak obohatíme o ovocné čaje, minerální vody, případně vody s příchutí nebo vodou ředěné džusy.

4. Pozor na bylinné čaje

Bylinky nejsou zdaleka tak nevinné, jak si o nich lidé myslí. Mělo by se s nimi zacházet jako s léky a nikdy je nepít jen tak na žízeň. Například oblíbená třezalka může zvyšovat riziko nežádoucího krvácení. Některé bylinné čaje mohou ovlivňovat účinek léků, které užíváte. Poraďte se proto s lékařem nebo lékárníkem, zda jsou pro vás vhodné. Pozor také na možné alergie.

5. Zvykněte si pít

Krátkodobý nedostatek tekutin způsobuje bolest hlavy, zhoršené soustředění a únavu. Dlouhodobý deficit zase může za předčasné stárnutí tkání i potíže s klouby a páteří. Nedostatečný přísun tekutin představuje zdravotní rizika, nárazové přepití je však dle lékařů také nebezpečné.

6. Pište si počet vypitých sklenic

Pro lepší přehled o množství přijatých tekutin si můžete zapisovat počet vypitých sklenic. Co se týká režimu pití, měli bychom pít během dopoledne, po obědě – a poslední dávku tekutin doplnit během večera, ne však bezprostředně před spaním.

7. Dejte si polévku

Pitný režim není jen dvoulitrová lahev s vodou, která je nám často doporučovaná. Započítávají se do něj i polévky, ovoce a zelenina. Například ananas nebo broskve obsahují téměř z devadesáti procent vodu a salátová okurka nebo rajské jablíčko dokonce kolem devadesáti pěti procent. Nahrazovat je za vodu zcela však nelze. Především po ovoci by měla následovat sklenice čisté vody.

8. Pozor na sladké nápoje

Sladké nápoje obsahují v podobě cukru tzv. prázdné jouly, které nedodají do těla nic jiného než energii. Neměly by být tedy základem pitného režimu. Nejvíce energie v sobě skrývají sladké limonády, ale také ovocné džusy.

9. Noste láhev vždy s sebou

Správně se říká „vždy připraven“ , a proto noste neustále při sobě láhev s čistou vodou. Platí hlavně při cestování, výletech či nakupování.

10. Řekněte ne kofeinovým nápojům

Kávu, nápoje obsahující kofein a alkohol nelze do pitného režimu počítat vůbec. Kofein zvyšuje vylučování vody z těla. To znamená, že vypitím nápoje s kofeinem se tekutiny nedoplní, ale naopak se zvýší jejich potřeba.

1313

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku