10 tipů do lékárničky na dovolenou

10 tipů do lékárničky na dovolenou

Cestování s cukrovkou vzbuzuje v mnohých lidech obavy. Mají pocit, že se všemi těmi jehlami, léky a dalšími pomůckami nemohou ani „vystrčit paty z domu“. Dobrá zpráva je, že cestovat s cukrovkou se dá poměrně snadno. Jen je důležité nepodcenit přípravu a vše předem pečlivě promyslet. Při přípravách na cestu by vám mohli pomoci i následující tipy.

  1. Potvrzení od lékaře

Ať už cestujete letadlem nebo jiným dopravním prostředkem, vždy je dobré mít po ruce potvrzení od lékaře, kde je uvedeno, že jste diabetik a jaké léky a pomůcky ke své léčbě potřebujete. Ušetří vám to spoustu starostí hlavně při letištní kontrole, ať již u nás či v zahraničí. K potvrzení od lékaře doporučuji přibalit i klasický průkaz diabetika.

  1. Dostatek inzulinu

Dostatečné množství inzulinu je základ. Na cestu si vždy přichystejte i určité množství navíc jako rezervu. Osobně si vždy beru dvojnásobné množství inzulinu než skutečně na danou dobu potřebuji. Shánět inzulin v zahraničí není lehká ani levná záležitost.

  1. Pomůcky pro aplikaci inzulinu

Ať už jste uživatel inzulinové pumpy nebo dáváte přednost inzulinový perům, vždy si s sebou přibalte i náhradní variantu. Používáte-li pera, přibalte náhradní jak na den, tak na noc. Také k inzulinové pumpě doporučuji přibalit inzulinová pera pro případ, že by se inzulinová pumpa přestala správně fungovat. A pokud vám doma leží stará inzulinová pumpa, přidejte si ji do batohu také. V případě poruchy vaší stávající si nebudete muset lámat hlavu s přechodem na inzulinová pera.

  1. Spotřební materiál

Ve vašem „diabetickém zavazadle“ by neměl chybět dostatek spotřebního materiálu – infůzních setů, hadiček k infůzním setům, zásobníků a baterií k inzulinové pumpě a náhradní náplně i jehly do inzulínových per. V případě, že cestujete do zahraničí, množství příslušenství zdvojnásobte. Myslete opravdu na každou nečekanou a mimořádnou událost, která by mohla nastat, a připravte si náhradní řešení.

  1. Chladící pouzdro na inzulin

Při cestování pamatujte na to, že inzulín nesmí zmrznout ani se přehřát. S udržením optimální teploty vám při cestování pomůže speciální chladící pouzdro. Na trhu je velký výběr těchto pomocníků. Za sebe mohu doporučit chladící pouzdro značky FRIO CASE. Stačí vložku pouzdra ponořit do studené vody, kterou nasaje, a díky tomu udrží inzulin v optimální teplotě až 45 hodin, i v případě vysokých teplot. Chladící pouzdra je však nejlepší využívat pouze pro cestu samotnou. Jinak je dobré mít inzulín uložený v lednici na pokoji a pokud tato možnost není, tak na recepci ubytování.

  1. Glukometr

Glukometr a veškeré jeho příslušenství je naprosto nezbytné. Přibalte si do zavazadla dostatek proužků na měření glykemie a dostatek náhradních lancet do odběrového pera. Nezapomeňte ani na náhradní baterie do glukometru. Vyplatí se mít s sebou i jeden náhradní glukometr a náhradní odběrové pero. V případě poruchy nebudete muset shánět v cizí zemi náhradní řešení.

  1. Užívané léky

Mimo inzulinu, pomůcek a léků pro léčbu diabetu si nezapomeňte do zavazadla přibalit i ostatní léky, které máte předepsané lékařem a běžně je užíváte. Všechny léky je dobré ponechat v originálním balení pro případ kontroly. V dostatečném předstihu před cestou zkontrolujte také jejich dobu expirace.

  1. Dezinfekční prostředky

Alkoholové polštářky, které má člověk vždy po ruce, a k tomu lahvička dezinfekčního prostředku spolu s buničitou vatou je věc, která by neměla v lékárničce diabetika chybět. Člověk nikdy neví v jakých podmínkách bude muset přepíchnout infúzní set, odebrat si glykemii nebo aplikovat inzulin.

  1. Glukagon a hroznový cukr

Připravte se i na případné hypoglykemie. Glukagon je základ, který by měl člověk nosit u sebe neustále, ať je na cestě za dobrodružstvím nebo do práce. Pro případ lehčí hypoglykemie mějte po ruce hroznový cukr. Je skladný a bez problémů s ním projdete i letištní kontrolou.

  1. Proužky na testování ketolátek

Proužky na testování ketolátek ať už v moči nebo krvi, je dobré mít ve svém diabetickém zavazadle také. V případě výkyvů glykemie nebo při hyperglykemii vám mohou pomoci zvládnout tento stav a předejít diabetické ketoacidóze.

Jitka Šrůtková

1111

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku